2018 VJBL SUPERCATS TEAMS

deanNews, VJBL


GEELONG SUPERCATS SPONSORSHIP


IMPORTANT MESSAGE

All teams are subject to change at the discretion of Basketball Geelong’s Director of Pathways and Development before, during and after the Geelong Junior Tournament in Nov 2017.  This will allow the coaches to have a look at the teams in game play situations before the confirming teams for the 2017/18 VJBL Season and 2018 Victorian Country State Championships.

A NOTE FROM THE SUPERCATS

This year has been the most challenging year so far in relation to the selection of teams.  We have had a record numbers of players at Try Outs and the increased skill level has made the process very difficult for all of the coaches and selectors. This is a great problem to have and means that our teams should be focused on playing at the highest level possible at the end of grading.

If you have missed a first team it is not the end of the world. Think back to what Nick Owusu told us in his pathways message (LINK), the Supercats program is designed to help you develop as a player and opportunities come to those that work hard. To assist everyone’s development, this year we will run more Super Sessions, with our leading coaches coming in and working with the teams on a monthly basis.

The Supercats Performance Program, SEABL Academy Program and our new Mini Cats Program will be up and running at the new AWA Alliance Bank Stadium. We are excited to be moving in early November and this will increase the development opportunities for everyone. Our pathway is developing each year and it is an exciting time to be part of the Luina Geelong Supercats.

A big thank you to all players who tried out this year, if you didn’t make a team, we wish you the best for your development this year and hope to see you at the 2018 Geelong Supercats Try Outs.

If you have any enquiries about the selections please email davidh@basketballgeelong.com.au

ACCEPTING YOUR POSITION AS A SUPERCATS PLAYER

To accept your position as a Supercats Player please use the link below

https://membership.sportstg.com/regoform.cgi?formID=5736

 

Girls Teams

U12 Girls Squad Please Note:
Addison Baars Evie Kemp Under 12 Girls will be placed into teams and play in
April Brown Madyson Potter-Ayres the Geelong Tournament before final selections are made.
Milla Browning Frankie Willson
Matilda Camm Lylah Jones
Erin Castle Trinity Robertson
Maisie Corcoran Emily Rogers
Zahlia Foley Charlize Scott
Ashlee Gliddon Stephanie Tripolino
Hetty Jones Sasha Young
Sammi Hood

 

U14 Girls 1 U14 Girls 2 U14 Girls 3
Nyankiir Anyang Tiana Boras Gemma Castle
Olivia Beer Chloe Bryant Kaitlyn Johnstone
Viktoria Crump Sophie Graham Amelia Jovic
Brooke Egan Lucy Howard Jade Marjanovic
Nia Kennedy Jessie Mulroyan Amelia Muhor
Mia Kemp Tallulah Rush Lily Scott
Taylah Richards Stephanie Whatley Milly Soutar
Grace Spehar Zarli Williams Shania Soutar
Janai Swiderski Ella Wolfenden Isabella Triaca
Matisse Uebergang

 

U16 Girls 1 U16 Girls 2
Emily Desira Phoebe Calvert
Alice Irving Veronica Illes
Emmalyn Nekrep Georgia Meyer
Alannah Northam Ebony McLean
Emma Quirk Skye McArdle
Poppy Schaap Grace Purcell
Brunswick Sharp Coco Sammut
Chloe Skinner Ella Wojdylo
Jasmine Whatley Aimee Wookey

 

U18 Girls 1 U18 Girls 2 U20 Girls
Grace Brown Jacinta Belfrage Jess Aherne
Karli Bruce Natasha Belfrage Zoe Bushby
Breella Case Megan Chalmers Casidhe Green
Lana Fogg Jordan Gasparini Lily Kevelham
Paris Kevric Lillie Greig Macy Lockyer
Jesse Hasell India Honey Vanessa Marsh
Alisha Knights Alaina Peacock Amy Richmond
Carly Remmos Eliza Neyenhuis Paige Rowan
Brooke Stone Cleo Schaap Chelsea Shields-Harris
Kleo Talbot Chelsea Wigg Georgia Van De Ven
Olivia Willie  Ashlea Withers

 

Boys Teams

U12 Boys 1 U12 Boys 2 U12 Boys 3 U12 Boys 4
William McAteer Lachlan Aherne Sebastian Baldero Max Bartolo
Malik Davis Daniel Anderson Thomas Brady Daniel Bobby
Lachlan Eggins Matthew Jovic Charlie Dolder Julian Dean
Devante Francis Riley Lane Daniel Fernyhough James Gibbs
Ben Horvat Jaxon McGregor Harrison Lamb Isaac Gondolfo
Xavier Lindsay Zach McGregor Pheonix Hall Ethan Hobbs
William McCredden Thomas Murphy Aldo Halilovic Joshua Hobbs
Jordi Seager Fletcher Pulleine Alistair Smaniotto Blake Holden
Owen Shepherd Ryan Reynolds Jacob Thomson Max Hussey
Bryar Terrill Cade White Torin Wilson Tom Hussey
Evan Jack
Charles McCredden
Raphael Rush
Flynn Van Der Chys

Please Note:

We have included an extended Under 12 Boys 4 team that will train as a group and we will be looking to enter the VJBL or select basketball tournaments that happen in the local region.

U14 Boys 1 U14 Boys 2 U14 Boys 3 U14 Boys 4 U14 Development
Bailey Bruce Nicholas Anglin Hamish Codd Sam Boothey Ruairi Brennan-O’Shea
Leo Burgess Fred Blackall Nehemia Eneriko Cooper Dolder Samuel Imrie
Jack Connolly Joseph Cincotta Luke Devlin William Eggins Spencer Jones
Isaac Dunell Tom Devlin Charley Green Zach Messimore Tom Tagliabue
Josh Hasell Brady Hall Zavier Jones Oscar Leavold Mavrick Walsh
Angus Hastie Billy Hayward Zade Kennedy Cooper Pretlove
Ash Hodgkins Thomas Henkel Xavier Nelson Angus Taylor
Jesse Ombega Jet Kneebone Merrick O’Neil Harvey Ryan
Joe Pike Benjamin Starinskas Rhys Petroff Alexander Van Der Klooster
Josh West-Astuti Hayden Townsing Oliver Wookey Jack Wilson
Under 16 Boys 1 Under 16 Boys 2 Under 16 Boys 3 Under 16 Boys 4
Hamish Carey Caleb Belcher Tarkyn Cameron Antony Barton
Jake Collis Zac Brunt Campbell Hall Jack Brockway
Rhys Devlin Laurence D’Addazio Brodie Haugh Mitchell Cunliffe
Jet Kneebone Billy Dawson Nicholas Hough Felix Geraghty
Simon Kull Harry Den Dryver Niki Matta Saxon Howard
Kade McKenzie Jaron Hobbs Harry Moran Marcus Keating
Oscar Pool Patrick Johnstone Drae Seager Matthew McAteer
Jay Posterino Sebastian Kevric Neo Slattery Lachlan Van Der Klooster
Liam Reynolds Flynn Ness Zac Spargo Isiah Wood
Cody Smith Dylan Roberts Denver Terrill Corbin Woolard

 

Emergencies  Under 16 Boys
Elias Stott
Brayden Cockerill
Isiah Stanley
Angus Harris
Ashton Gould
Jet Langenberg
Henri Mason

 

Under 18 Boys 1 Under 18 Boys 2 Under 18 Boys 3 Emergencies  Under 18 Boys
Charlie Burchett Dakota Alcorace Liam Africa Oliver Chester
Jacob Den Dryver Thomas Brockway Jarrod Africa Mason Ingles
Ethan McDonald Jai Cooper Jake Breen Noah Kulic
Seth Garcia George Harrington Josh Brunt Jackson Smith
Rowan Gough Rhys Lemke Dylan Javni
Tyerell Luscombe-Shockley Tom Ness Ethan Nichols
Ryson McHenry Jordan Muir Bryce Nurnaitis
Jack Terrill Lachlan Quirk Finn Spence
Jacob Welch Indiana Schwidlewski Jasper Rhodes
Tyler Willey Tom Soutar Grady Murnane
Lachlan Wilson

 

Please Note:

We have decided to run with a bottom age and top age team in the Under 18 Boys VJBL competition.  This has happened for a number of reasons.

The close selection and evenness of the groups

Preparation of the bottom age team for 2019 in an effort to have them working together effectively.

 

 

Under 20 Boys
Jack Dunstan
Shaun Harrington
Cooper Ingles
Matt Jennings
Patrick Lowrey
Jack Moran
Rody Spoormakers
Terpase Tine
Bailey Thorburn
Jayson Tomicic
Miles Wood-Scorpo
James Zielenski

 

Please Note:

Final squads to be announced once the Youth League and Big V teams are finalised.  A large majority of players trial across the Under 20, Big Youth League and Division 1 men’s teams so it is important to consider the best possible outcome and position for all athletes.

Please Note:

Development players will be asked to join in team training sessions and may be called into teams if we have players withdraw or have injuries and illness. The aim for the players listed is to help them to develop their fundamental skills so they are ready to play representative basketball in the future.